Sunshine 89

Sunshine 89


Sports > Schedule

 


Rogers Cup Men's Tennis 

at Toronto

Quarterfinals

12:30 pm
Dimitrov vs Anderson 

2 pm
Tsitsipas  vs Zverev 
 
6:30 pm
Haase vs Khachanov
 
8 pm
Nadal vs Cilic M



Rogers Cup Women's Tennis

at Montreal 

Quarterfinals

12:30
Barty vs Bertens 
 
2 pm
Sevastova vs Stephens
 
6:30 pm
Halep vs Garcia
 
8 pm
Svitolina vs Mertens



PGA Championship 

at Bellerive Country Club, Missouri

Gary Woodland has the lead at 6 under going to Round 2
 

 

Major League Baseball

Tampa Bay Rays at Toronto Blue Jays
Blake Snell (12-5) vs Marco Estrada (5-8)
7:07 PM

Nationals at Cubs 2:20 PM Hellickson (5-2) Hendricks (8-9)
Red Sox at Orioles 7:05 PM Eovaldi (5-4) Bundy (7-10)
Rangers at Yankees 7:05 PM Minor (8-6) Tanaka (9-2)
D-backs at Reds 7:10 PM Buchholz (5-1) DeSclafani (5-3)
Twins at Tigers 7:10 PM Santana (0-0) Zimmermann (4-4)
Mets at Marlins 7:10 PM Wheeler (6-6) Urena (3-11)
Brewers at Braves 7:35 PM Peralta (5-2) Gausman (5-9)
Indians at White Sox 8:10 PM Bieber (6-2) Rodon (3-3)
Mariners at Astros 8:10 PM Leake (8-7) Cole (10-4)
Cardinals at Royals 8:15 PM Gomber (1-0) Smith (1-3)
Dodgers at Rockies 8:40 PM Maeda (7-7) Gray (9-7)
Athletics at Angels 10:07 PM Anderson (2-3) Pena (1-3)
Phillies at Padres 10:10 PM Eflin (8-3) Nix (0-0)
Pirates at Giants 10:15 PM Holmes (1-1) Holland (5-8)

 

 

Softball Canada Under 14 Championship

at Stouffville

1:30 pm Owen Sound-Shallow Lake Selects vs Stouffville
4:30 pm Owen Sound-Shallow Lake Selects vs Bellechase, Quebec

The Selects are 4 & 1 heading to today's matches
 


Canadian Football League

Hamilton Tiger-Cats ( 3 & 4 ) at Winnipeg Blue Bombers ( 4 & 3 )
 


NFL - Pre-season
 
Atlanta Falcons at New York Jets 7:30 pm
Detroit Lions at Oakland Raiders  10:30 pm
 



7 members of the Saugeen Track and Field Club will be competing in the National Youth Track and Field Championships being held in Brandon, Manitoba this weekend.

Ryan Jacklin, Emily Bryce and Ben Brewer have been selected to also represent Team Ontario.  

Billie Martin, Jeremy Elliott, Hanna Van Stuyvenberg and Aiden Hinsperger will be wearing Saugeen Track and Field Club colours.  



Ontario Senior Lacrosse Championship

Six Nations Rivermen at Oakville Titans            
( The best of 5 is tied 1-1 )
8 pm at Toronto Rock Athletic Centre




35th  Chantry Chinook Classic

Salmon Leader
Greg White
South Bruce Peninsula,
20.06 pounds

Trout Leader
Mike Weber
Waterloo,
26.84 pounds

The 2018 derby concludes Sunday

Gary Byers has update reports 7:20am and 5:20 pm on 560 CFOS & 98 The Beach




Hlinka-Gretzky Cup- Under 18 Hockey Tournament

at Edmonton

Semifinal

Canada vs United States

Andy Brown of nthe Owen Sound Attack is the Athletic Therpaist for the Canadian team.




Bayshore Broadcasting Corporation
© 2018 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc